Formu│a tablicowa mo┐e wykonywaµ wiele oblicze±, a nastΩpnie zwracaµ pojedynczy wynik lub wiele wynik≤w. Formu│y tablicowe dzia│aj╣ na dw≤ch lub wiΩkszej liczbie zbior≤w warto£ci znanych jako argumenty tablicowe. Ka┐dy argument tablicowy musi mieµ tak╣ sam╣ liczbΩ wierszy i kolumn. Formu│y tablicowe tworzy siΩ w taki sam spos≤b, jak inne formu│y, z tym ┐e w celu wprowadzenia formu│y tablicowej nale┐y nacisn╣µ klawisze CTRL+SHIFT+ENTER. Podczas edycji formu│a tablicowa jest wy£wietlana kursyw╣.
Sta│ych tablicowych mo┐na u┐ywaµ zamiast odwo│a±, aby unikn╣µ wprowadzania warto£ci poszczeg≤lnych sta│ych w r≤┐nych kom≤rkach arkusza.
Niekt≤re z wbudowanych funkcji s╣ formu│ami tablicowymi i trzeba je wprowadzaµ jako tablice, aby uzyskaµ poprawne wyniki.
Korzystanie z formu│ tablicowych
Obliczanie pojedynczego wyniku Ten typ formu│y tablicowej mo┐e upro£ciµ model arkusza kalkulacyjnego, zastΩpuj╣c wiele r≤┐nych formu│ jedn╣ formu│╣ tablicow╣.
Na przyk│ad, poni┐sza formu│a tablicowa oblicza warto£µ ca│kowit╣ tablicy cen akcji i udzia│≤w, bez u┐ywania wiersza kom≤rek do obliczania i wy£wietlania poszczeg≤lnych warto£ci ka┐dej akcji.
Formu│a =SUMA(B2:C2*B3:C3) wprowadzona jako formu│a tablicowa pomno┐y liczbΩ udzia│≤w (w kom≤rkach B2 i C2) przez cenΩ (w kom≤rkach B3 i C3) ka┐dej akcji, a nastΩpnie doda do siebie wyniki tych oblicze±.
Obliczanie wielu wynik≤w Niekt≤re funkcje arkusza zwracaj╣ tablice warto£ci lub wymagaj╣ podania tablic warto£ci jako argumentu. Aby obliczyµ wiele wynik≤w za pomoc╣ formu│y tablicowej, nale┐y wprowadziµ tablicΩ do zakresu kom≤rek, kt≤ry ma tΩ sam╣ liczbΩ wierszy i kolumn, co argumenty tablicowe.
Na przyk│ad, je£li podano trzy wielko£ci sprzeda┐y (20 234, 21 003 i 10 000 w kolumnie B) w czasie trzech miesiΩcy (1, 2 i 3 w kolumnie A), to funkcja REGLINW okre£li warto£ci liniowe dla tych wielko£ci sprzeda┐y. Aby wy£wietliµ wszystkie wyniki tej formu│y, mo┐na j╣ wprowadziµ w trzech kom≤rkach w kolumnie C (C1:C3).
Formu│a =REGLINW(B1:B3;A1:A3) wprowadzona jako formu│a tablicowa daje trzy oddzielne wyniki (22 196, 17 079 i 11 962, kt≤re mog│yby zostaµ wy£wietlone w kom≤rkach C1, C2 i C3) na podstawie trzech podanych wielko£ci sprzeda┐y i trzech miesiΩcy.
Korzystanie ze sta│ych tablicowych
W zwyk│ej formule mo┐na wprowadziµ odwo│anie do kom≤rki zawieraj╣cej warto£µ lub sam╣ warto£µ, kt≤ra nazywana jest wtedy sta│╣. W przypadku formu│y tablicowej r≤wnie┐ mo┐na wprowadziµ odwo│anie do tablicy lub tablicΩ warto£ci zawartych w kom≤rkach, co nazywane jest sta│╣ tablicow╣. Formu│y tablicowe akceptuj╣ sta│e w taki sam spos≤b, jak formu│y nietablicowe, ale sta│e tablicowe musz╣ byµ wprowadzane w okre£lonym formacie.
Sta│e tablicowe mog╣ zawieraµ liczby, tekst, warto£ci logiczne PRAWDA i FAúSZ lub warto£ci b│Ωd≤w, takie jak #N/D. W tej samej sta│ej tablicowej mog╣ wystΩpowaµ r≤┐ne typy warto£ci ù na przyk│ad {1;3;4\PRAWDA;FAúSZ;PRAWDA}. Liczby w sta│ych tablicowych mog╣ byµ warto£ciami ca│kowitymi, u│amkowymi lub mog╣ byµ zapisane w notacji naukowej. Tekst musi byµ ujΩty w cudzys│≤w ù na przyk│ad "wtorek".
Sta│e tablicowe nie mog╣ zawieraµ odwo│a± do kom≤rek, kolumn lub wierszy o nier≤wnej d│ugo£ci, formu│ ani znak≤w specjalnych, takich jak $ (znak dolara), nawias lub % (procent).
Sta│e tablicowe s╣ umieszczane w nawiasach klamrowych ( { } ).
Warto£ci w r≤┐nych kolumnach rozdziela siΩ £rednikami (;). Na przyk│ad, chc╣c przedstawiµ warto£ci 10, 20, 30 i 40, nale┐y wprowadziµ ci╣g {10;20;30;40}. Taka sta│a tablicowa jest znana jako tablica 1 na 4 i odpowiada odwo│aniu do zakresu o jednym wierszu i czterech kolumnach.
Warto£ci w r≤┐nych wierszach rozdziela siΩ za pomoc╣ kresek u│amkowych odwr≤conych (\). Na przyk│ad, aby przedstawiµ warto£ci 10, 20, 30 i 40 w jednym wierszu, a warto£ci 50, 60, 70 i 80 w nastΩpnym wierszu, nale┐y wprowadziµ sta│╣ tablicow╣ o rozmiarach 2 na 4: {10;20;30;40\50;60;70;80}.